somersby

Nepal local elections: Phase II concludes officially as results from all units out

Kathmandu, July 11

Nepal on Monday night officially concluded the second phase of local level elections as results from all 334 local units have been published.

The main opposition party in House, CPN-UML, became the strongest force in the elections as it won top positions in 151 local units. Likewise, the Nepali Congress became the second with 122 top-position wins.

The CPN-Maoist Centre is in the third position, but too low to challenge the front-runners. The party has won top positions in 38 local units only.

Nepal on June 28 had held voting in 334 local units of provinces 1, 5 and 7.

Elections had been held in 283 local units of provinces 3, 4 and 6 on May 14. While results from 282 places have been out, the Bharatpur Metropolitan City is yet to get the new mayor.

A case on whether to redo voting or resume obstructed counting in the city after 90 ballot papers have been found torn is sub-judice at the Supreme Court.

CPN-UML (151)
Province 1
1. Shankar Rai, Jantedhunga Rural Municipality, Khotang
2. Lila Prasad Niraula, Lamidanda Rural Municipality, Khotang
3. Pradeep Kumar Rai, Khatehang Rural Municipality, Khotang
4. Deep Narayan Rijal, Rupakot Majhuwagadhi Municipality, Khotang
5. Krishna Rai, Kepilasgadhi Rural Municipality, Khotang
6. Bir Bahadur Laxmi Karki, Sotang Rural Municipality, Solukhumbu
7. Buddhi Kiran Rai, Dudhkoshi Rural Municipality, Solukhumbu
8. Duphu Kumar Rai, Necha Salyan Rural Municipality, Solukhumbu
9. Ngimdorje Sherpa, Khumbu Pasang Lhamu Rural Municipality, Solukhumbu
10. Manoj Rai, Khalsa Chhintang Sahidbhumi Rural Municipality, Dhankuta
11. Birkha Bahadur Rai, Pakhribas Municipality, Dhankuta
12. Khajindra Rai, Chaubise Rural Municipality, Dhankuta
13. Sher Bahadur Limbu, Chhathar Jorpati Rural Municipality, Dhankuta
14. Chintan Tamang, Dhankuta Municipality, Dhankuta
15. Parashuram Nepal, Mahalaxmi Municipality, Dhankuta
16. Kumar Jung Yakha, Sangurigadhi Rural Municipality, Dhankuta
17. Bijaya Rai, Ram Prasad Rai Rural Municipality, Bhojpur
18. Dhruba Raj Rai, Tyamkemaiyum Rural Municipality, Bhojpur
19. Prem Kumar Rai, Hatuwagadhi Rural Municipality, Bhojpur
20. Kiran Rai, Pauwadungma Rural Municipality, Bhojpur
21. Rajan Kumar Thuklung, Maiwakhola Rural Municipality, Taplejung
22. Ram Kumar Sanwa, Mikwakhola Rural Municipality, Taplejung
23. Kailash Kumar Menyangbo Subba, Yangwarak Rural Municipality, Taplejung
24. Saroj Adheng, Phaktanglung Rural Municipality, Taplejung
25. Chhatrapati Pyakurel, Phungling Municipality, Taplejung
26. Gyanendra Shrestha, Katari Municipality, Udayapur
27. Uddhav Singh Thapa, Tapli Rural Municipality, Udayapur
28. Gajendra Bahadur Khadka, Rautamai Rural Municipality, Udayapur
29. Man Bahadur Kepchhaki Magar, Udayapurgadhi Rural Municipality, Udayapur
30. Baladev Chaudhary, Triyuga Municipality, Udayapur
31. Durga Kumar Thapa, Belaka Municipality, Udayapur
32. Bhuwani Prasad Lingden, Hilihang Rural Municipality, Panchthar
33. Jaya Bahadur Chemjong, Kummayak Rural Municipality, Panchthar
34. Lekhanath Ghimire, Yangwarak Rural Municipality, Panchthar
35. Bidur Linthep, Madi Municipality, Sankhuwasabha
36. Khadka Katuwal, Makalu Rural Municipality, Sankhuwasabha
37. Murari Prasad Khatiwada, Khandbari Municipality, Sankhuwasabha
38. Ratna Subba, Sabha Pokhari Rural Municipality, Sankhuwasabha
39. Bharat Kumar Khatri, Chainpur Municipality, Sankhuwasabha
40. Udaya Bahadur Rai, Sandakpur Rural Municipality, Ilam
41. Jit Bahadur Rai, Mai Jogmai Rural Municipality, Ilam
42. Pradeep Chandra Rai, Chulachuli Rural Municipality, Ilam
43. Surya Pokharel, Deumai Municipality, Ilam
44. Mahesh Basnet, Ilam Municipality, Ilam
45. Deep Bahadur Thebe, Mai Municipality, Ilam
46. Rana Bahadur Rai, Suryodaya Municipality, Ilam
47. Devi Prasad Acharya, Miklajung Rural Municipality, Morang
48. Tara Bahadur Kafle, Kanepokhari Rural Municipality, Morang
49. Gyanendra Subedi, Belbari Municipality, Morang
50. Shiva Narayan Tharu, Gramthan Rural Municipality, Morang
51. Kishor Rai, Pathari Shanishchare Municipality, Morang
52. Mohan Krishna Shrestha, Siddhicharan Municipality, Okhaldhunga
53. Maniraj Rai, Molung Rural Municipality, Okhaldhunga
54. Govinda Bahadur Paudel, Likhu Rural Municipality, Okhaldhunga
55. Sanjaya Tumbahamphe, Myanglung Municipality, Terhathum
56. Yadav Bahadur Khapung, Menchayayem Rural Municipality, Terhathum
57. Hari Chingwang, Phedap Rural Municipality, Terhathum
58. Santosh Tigela, Chhathar Rural Municipality, Terhathum
59. Bishnu Bikram Subba, Aathrai Rural Municipality, Terhathum
60. Rajendra Pokharel, Kankai Municipality, Jhapa
61. Menuka Kafle, Kamal Rural Municipality, Jhapa
62. Dhruva Shiwakoti, Birtamod Municipality, Jhapa
63. Jeevan Kumar Shrestha, Bhadrapur Municipality, Jhapa
64. Chandra Kumar Sherma, Shiva Satakshi Municipality, Jhapa
65. Romnath Oli, Damak Municipality, Jhapa
66. Hari Kumar Rana, Arjundhara Municipality, Jhapa
67. Nilam Khanal, Baraha Municipality, Sunsari
68. Dwarika Lal Chaudhary, Itahari Sub-Metropolitan City, Sunsari
69. Tara Subba, Dharan Sub-Metropolitan City, Sunsari

Province 5
1. Ram Prasad Pandey, Triveni Susta Rural Municipality, Nawalparasi
2. Dhiraj Sharma, Bardaghat Municipality, Nawalparasi
3. Om Bahadur Gharti Magar, Tinau Rural Municipality, Palpa
4. Mukta Bahadur Saru, Nisti Rural Municipality, Palpa
5. Bishnu Prasad Bhandari, Rambha Rural Municipality, Palpa
6. Narayan Bahadur GC, Ribdikot Rural Municipality, Palpa
7. Nun Bahadur Thaoa Magar, Purba Khola Rural Municipality, Palpa
8. Ashok Kumar Shahi, Tansen Municipality, Palpa
9. Dilliraj Bhusal, Resunga Municipality, Gulmi
10. Dan Bahadur KC, Madane Rural Municipality, Gulmi
11. Laxman Bista, Isma Rural Municipality, Gulmi
12. Rit Bahadur Thapa, Malika Rural Municipality, Gulmi
13. Nilakantha Gautam, Ruru Rural Municipality, Gulmi
14. Madhu Krishna Panta, Chhatrakot Rural Municipality, Gulmi
15. Somnath Sapkota, Musikot Municipality, Gulmi
16. Jhag Bahadur Bishwakarma, Sarumarani Rural Municipality, Pyuthan
17. Netra Bahadur Rokaya, Swargadwari Municipality, Pyuthan
18. Shreedhar Rokka, Mandavi Rural Municipality, Pyuthan
19. Ghanashyam Pandey, Tulsipur Sub-Metropolitan City, Dang
20. Narulal Chaudhary, Ghorahi Sub-Metropolitan City, Dang
21. Bhagiram Chaudhary, Dangisharan Rural Municipality, Dang
22. Sahaj Ram Yadav, Gadhawa Rural Municipality, Dang
23. Bhuwaneshwor Paudel, Babai Rural Municipality, Dang
24. Kul Bahadur KC, Damahi Municipality, Dang
25. Ghan Narayan Shrestha, Thakurbaba Municipality, Bardiya
26. Lal Bahadur Shrestha, Badhaiyatal Rural Municipality, Bardiya
27. Shalik Ram Adhikari, Bansgadhi Municipality, Bardiya
28. Kisun Chandra Chaudhary, Suddhodhan Rural Municipality, Rupandehi
29. Shivaraj Subedi, Butwal Sub-Metropolitan City, Rupandehi
30. Gokarna Chhetri, Kanchan Rural Municipality, Rupandehi
31. Chitra Bahadur Karki, Sainamaina Municipality, Rupandehi
32. Basudev Ghimire, Tilottama Municipality, Rupandehi
33. Ayodhya Tharu, Siyari Rural Municipality, Rupandehi
34. Hari Prasad Adhikari, Siddhartha Nagar Municipality, Rupandehi
35. Shanta Kumar Wali, Triveni Rural Municipality, Rolpa
36. Balaram Budha Magar, Runtigadhi Rural Municipality, Rolpa
37. Gopal Thapa, Bijayanagar Rural Municipality, Kapilbastu
38. Netra Raj Adhikari, Shivaraj Municipality, Kapilbastu
39. Balkrishna Acharya, Malarani Rural Municipality, Arghakhanchi
40. Man Bahadur Ruchal, Baijanath Rural Municipality, Banke
41. Kismat Kumar Kashapati, Khajura Rural Municipality, Banke
42. Ram Niwas Yadav, Janaki Rural Municipality, Banke
43. Lut Bahadur Rawal, Kohalpur Municipality, Banke

Province 7
1. Karna Bahadur Kathayat, Masta Rural Municipality, Bajhang
2. Bhuwaneshwor Upadhyaya, Thalara Rural Municipality, Bajhang
3. Prayag Raj Joshi, Durgathali Rural Municipality, Bajhang
4. Lal Bahadur Bista, Talkot Rural Municipality, Bajhang
5. Prem Bahadur Bohora, Bitthadchir Rural Municipality, Bajhang
6. Indra Bhandari, Kedarsyun Rural Municipality, Bajhang
7. Akkal Dhami, Chhabispathibhera Rural Municipality, Bajhang
8. Birendra Bahadur Khadka, Jaya Prithvi Municipality, Bajhang
9. Kali Bahadur Shahi, Pandavgupha Rural Municipality, Bajura
10. Hari Rokaya, Gaumul Rural Municipality, Bajura
11. Chiranjivi Shahi, Swami Kartik Rural Municipality, Bajura
12. Gorakh Bahadur Chand, Pancheshwor Rural Municipality, Baitadi
13. Chakra Karki, Dogadakedar Rural Municipality, Baitadi
14. Ukendra Bohora, Dilasaini Rural Municipality, Baitadi
15. Bishweshwor Prasad (Bipin) Ojha, Amargadhi Municipality, Dadeldhura
16. Kawendra Bahadur Bista, Nawadurga Rural Municipality, Dadeldhura
17. Paramananda Joshi, Lekam Rural Municipality, Darchula
18. Dharmananda Manyal, Api Himal Rural Municipality, Darchula
19. Prem Singh Dhami, Naugad Rural Municipality, Darchula
20. Manju Malasi, Dipayal Silgadhi Municipality, Doti
21. Durgadatta Ojha, Jorayal Rural Municipality, Doti
22. Tej Bahadur Dumrel, Sayal Rural Municipality, Doti
23. Dirgha Bogati, Purbichauki Rural Municipality, Doti
24. Tek Bahadur Rokaya, Aadarsha Rural Municipality, Doti
25. Dhan Bahadur Thapa, Beldandi Rural Municipality, Kanchanpur
26. Ashok Chand, Bedkot Municipality, Kanchanpur
27. Surendra Bista, Bhimdatta Municipality, Kanchanpur
28. Karna Bahadur Hamal, Krishnapur Municipality, Kanchanpur
29. Jeevan Raj Thapa, Punarbas Municipality, Kanchanpur
30. Dhan Bahadur Rokka Magar, Chure Rural Municipality, Kailali
31. Nawal Singh Rawal, Mohanyal Rural Municipality, Kailali
32. Bhim Bahadur Deuba, Gauriganga Municipality, Kailali
33. Tapendra Bahadur Rawal, Tikapur Municipality, Kailali
34. Hari Saud, Godawari Municipality, Kailali
35. Mamata Prasad Chaudhary, Ghodaghodi Municipality, Kailali
36. Mahadev Bajagain, Lamkichuha Municipality, Kailali
37. Padam Bahadur Bohora, Mangalsen Municipality, Achham
38. Harka Bahadur Saud, Chaurpati Rural Municipality, Achham
39. Kul Bahadur Kunwar, Sanphebagar, Achham

Nepali Congress (122)
Province 1
1. Pasang Norbu Sherpa, Chichila Rural Municipality, Sankhuwasabha
2. Ram Bahadur Kulung, Silichong Rural Municipality, Sankhuwasabha
3. Pemba Bhote, Bhotkhola Rural Municipality, Sankhuwasabha
4. Ramesh Jimi, Dharmadevi Municipality, Sankhuwasabha
5. Bipin Rai, Panchkhapan Municipality, Sankhuwasabha
6. Bishwanath Niraula, Ainselukharkha Rural Municipality, Khotang
7. Bhupendra Rai, Diprung Rural Municipality, Khotang
8. Shalik Ram Banjara, Baraha Pokhari Rural Municipality, Khotang
9. Iwan Rai, Halesi Tuwachung Municipality, Khotang
10. Bishwa Sitaula, Aathrai Triveni Rural Municipality, Taplejung
11. Ganesh Prasad Chongbang, Meringden Rural Municipality, Teplejung
12. Nara Bahadur Kadariya, Sidingwa Rural Municipality, Taplejung
13. Tika Gurung, Sirijangha Rural Municipality, Taplejung
14. Kailash Kumar Aale, Bhojpur Municipality, Bhojpur
15. Birbal Rai, Shadananda Municipality, Bhojpur
16. Gajendra Bahadur Karki, Arun Rural Municipality, Bhojpur
17. Mahesh Rai, Salpasilichho Rural Municipality, Bhojpur
18. Sancha Kumar Kerung, Phalelung Rural Municipality, Panchthar
19. Onahang Nembang, Phidim Municipality, Panchthar
20. Homnath Thapa, Tumbewa Rural Municipality, Panchthar
21. Amar Kumar Nembang, Phalgunanda Rural Municipality, Panchthar
22. Bhim Parajuli, Biratnagar Metropolitan City, Morang
23. Harilala Singh, Dhanpalthan Rural Municipality, Morang
24. Shankar Rai, Letang Municipality, Morang
25. Rabin Rai, Ratuwamai Municipality, Morang
26. Shiva Prasad Dhakal, Sundar Haraincha Municipality, Morang
27. Rohit Karki, Kerabari Rural Municipality, Morang
28. Ram Kumar Kamat, Katahari Rural Municipality, Morang
29. Kali Prasad Das, Sunbarshi Municipality, Morang
30. Khadga Phago, Urlabari Municipality, Morang
31. Motiraj Rai, Manebhanjyang Rural Municipality, Okhaldhunga
32. Bed Bahadur Rokka, Khijidemba Rural Municipality, Okhaldhunga
33. Nawaraj Joshi, Champadevi Rural Municipality, Okhaldhunga
34. Rudra Adhikari, Sunkoshi Rural Municipality, Okhaldhunga
35. Arjun Babu Mabohang, Laligurans Municipality, Terhathum
36. Namgel Jangbu Sherpa, Solu Dudhkunda Municipality, Solukhumbu
37. Dikendra Idingo, Mangsebung Rural Municipality, Ilam
38. Shamsher Rai, Rong Rural Municipality, Ilam
39. Ram Kumar Shrestha, Phakphokthum Rural Municipality, Ilam
40. Rajan Mehata, Inaruwa Municipality, Sunsari
41. Prakash Chaudhary, Ramdhuni Municipality, Sunsari
42. Lali Prasad Mehata, Dewangunj Rural Municipality, Sunsari
43. Gaphar Ansari Miya, Harinagara Rural Municipality, Sunsari
44. Shree Prasad Yadav, Gadhi Rural Municipality, Sunsari
45. Aiyub Ansari, Koshi Rural Municipality, Sunsari
46. Jaya Narayan Shah, Jhapa Rural Municipality, Jhapa
47. Rohit Kumar Shah, Gauradaha Municipality, Jhapa
48. Khadga Prasad Rajbanshi, Barhadashi Rural Municipality, Jhapa
49. Ramesh Bhujel, Buddhashanti Rural Municipality, Jhapa
50. Bimal Acharya, Mechinagar Municipality, Jhapa
51. Khagendra Rai, Chaudandigadhi Municipality, Udayapur

Province 5
1. Dron Khatri, Chandrakot Rural Municipality, Gulmi
2. Ashok Kumar Thapa, Gulmi Darbar Rural Municipality, Gulmi
3. Bed Magar, Kaligandaki Rural Municipality, Gulmi
4. Parishawar Dhakal, Satyawari Rural Municipality, Gulmi
5. Raj Kumar Sharma, Pratappur Rural Municipality, Nawalparasi
6. Bhim Bahadur Chhetri Bharat, Sunawal Municipality, Nawalparasi
7. Narendra Gupta, Ramgram Municipality, Nawalparasi
8. Lokraj KC, Rajpur Rural Municipality, Dang
9. Kaman Singh Dangi, Shanti Nagar Rural Municipality, Dang
10. Numananda Subedi, Rapti Rural Municipality, Dang
11. Surya Prasad Adhikari, Shitaganga Municipality, Arghakhanchi
12. Lekhanath Pokharel, Chhatradev Rural Municipality, Arghakhanchi
13. Achyut Gautam, Panini Rural Municipality, Arghakhanchi
14. Kamal Prasad Bhusal, Sandhikharka Municipality, Arghakhanchi
15. Durga Bahadur Khadka, Lungri Rural Municipality, Rolpa
16. Narendra Chaudhary Pappu, Duduwa Rural Municipality, Banke
17. Lahuram Tharu, Raptisonari Rural Municipality, Banke
18. Muktinath Yadav Kittu, Gulariya Municipality, Bardiya
19. Jawan Singh KC, Geruwa Rural Municipality, Bardiya
20. Girjesh Kumar Pandeya, Yashodhara Rural Municipality, Kapilbastu
21. Mangal Prasad Tharu, Banganga Municipality, Kapilbastu
22. Kiran Singh, Kapilbastu Municipality, Kapilbastu
23. Keshav Kumar Shrestha, Buddhabhumi Municipality, Kapilbastu
24. Abdul Kalam, Maharajgunj Municipality, Kapilbastu
25. Bishnu Kumar Giri, Gaumukhi Rural Municipality, Pyuthan
26. Shiva Regmi, Naubahini Rural Municipality, Pyuthan
27. Nabil Bikram Shah, Airawati Rural Municipality, Pyuthan
28. Ram Bahadur Karki Chhetri, Rainadevi Chhahara Rural Municipality, Palpa
29. Raman Bahadur Thapa, Rampur Municipality, Palpa
30. Santosh Kumar Thapa, Mathagadhi Rural Municipality, Palpa
31. Krishna Prasad Basyal, Baganaskali Rural Municipality, Palpa
32. Dhruba Narayan Chaudhary, Mayadevi Rural Municipality, Rupandehi
33. Hira Bahadur Khatri, Devdaha Municipality, Rupandehi

Province 7
1. Rajendra Dhami, Kanda Rural Municipality, Bajhang
2. Dhan Bahadur Bista, Bungal Municipality, Bajhang
3. Nara Bahadur Bohara, Surma Rural Municipality, Bajhang
4. Warka Rokaya, Khaptadchhana Rural Municipality, Bajhang
5. Nar Bahadur Rawal, Chhededaha Rural Municipality, Bajura
6. Govinda Malla, Himali Rural Municipality, Bajura
7. Padam Baduwal, Badimalika Municipality, Bajura
8. Deepak Bikram Shah, Budhiganga Municipality, Bajura
9. Padam Bahadur Giri, Budhinanda Municipality, Bajura
10. Ram Singh Rawal, Triveni Municipality, Bajura
11. Hansharaj Bhatta, Mahakali Municipality, Darchula
12. Narendra Singh Dhami, Malikarjun Rural Municipality, Darchula
13. Amar Singh Dhami, Shailyashikhar Municipality, Darchula
14. Dilip Singh Budha, Byas Rural Municipality, Darchula
15. Pulendra Bahadur Karki, Duhun Rural Municipality, Darchula
16. Kaushalya Bhatta, Bhageshwor Rural Municipality, Dadeldhura
17. Bal Bahadur Gurung, Aalital Rural Municipality, Dadeldhura
18. Nawal Singh Malla, Ganyapadhura Rural Municipality, Dadeldhura
19. Bhim Bahadur Saud, Parashuram Municipality, Dadeldhura
20. Lokendra Shahi, KI Singh Rural Municipality, Doti
21. Krishna Bahadur Chand, Badikedar Rural Municipality, Doti
22. Sitaram Joshi, Shikhar Municipality, Doti
23. Bir Bahadur Bista, Surnaya Rural Municipality, Baitadi
24. Khagendra Singh Dhami, Sigas Rural Municipality, Baitadi
25. Karna Bahadur Rana, Shivanath Rural Municipality, Baitadi
26. Keshav Bahadur Chand, Patan Municipality, Baitadi
27. Krishna Singh Nayak, Melauli Municipality, Baitadi
28. Narendra Singh Thapa, Dasharath Chand Municipality, Baitadi
29. Om Prakash Bista, Kamal Bazaar Municipality, Achham
30. Rajendra Khadka, Bannigadhi Jayadadh Rural Municipality, Achham
31. Devraj Devkota, Panchadewal Binayak Municipality, Achham
32. Pushpa Sharma, Turmakhand Rural Municipality, Achham
33. Dhan Bahadur Budha, Dhakari Rural Municipality, Achham
34. Dil Bahadur Air, Shuklaphanta Municipality, Kanchanpur
35. Bir Bahadur Sunar, Mahakali Municipality, Kanchanpur
36. Nripa Bada, Dhangadhi Sub-Metropolitan City, Kailali
37. Ram Krishna Chaudhary, Joshipur Rural Municipality, Kailali
38. Baliram Chaudhary, Bardagoriya Rural Municipality, Kailali

CPN-Maoist Centre (38)
Province 1
1. Dambar Bahadur Basnet, Likhu Pike Rural Municipality, Solukhumbu
2. Sagar Kiranti, Mahakulung Rural Municipality, Solukhumbu
3. Asim Rai, Dudhkaushika Rural Municipality, Solukhumbu
4. Nishant Sharma, Chisankhugadhi Rural Municipality, Okhaldhunga
5. Arjun Kumar Khadka, Sakela Rural Municipality, Khotang
6. Ashok Rai, Aamchok Rural Municipality, Bhojpur
7. Major Kumar Rai, Sunkoshi Rural Municipality, Udayapur
8. Amar Raj Makhim, Miklajung Rural Municipality, Panchthar
9. Dilip Agrawal, Rangeli Municipality, Morang

Province 5
1. Om Prasad Gharti, Putha Uttar Ganga Rural Municipality, Rukum
2. Ramsur Budha, Bhume Rural Municipality, Rukum
3. Kumari Baral Gautam, Sisne Rural Municipality, Rukum
4. Bhakta Bahadur Oli, Bangalachuli Rural Municipality, Dang
5. Aash Bahadur Pun Magar, Sunchhahari Rural Municipality, Rolpa
6. Bir Bahadur Gharti Magar Biyog, Thabang Rural Municipality, Rolpa
7. Gunendra Gharti Magar, Suwarnawati Rural Municipality, Rolpa
8. Puran Chhetri Current, Rolpa Municipality, Rolpa
9. Nanda Bahadur Pun, Madi Rural Municipality, Rolpa
10. Nimkant Dangi, Duikholi Rural Municipality, Rolpa
11. Bir Bahadur KC, Sukidaha Rural Municipality, Rolpa
12. Hira Kumar Kewat, Om Satiya Rural Municipality, Rupandehi
13. Ganesh KC, Madhuwan Municipality, Bardiya
14. Durga Bahadur Tharu, Barbardiya Municipality, Bardiya
15. Shiva Prasad Tharu, Rajapur Municipality, Bardiya
16. Bhupal Pokharel, Dhurkot Rural Municipality, Gulmi
17. Beju Prasad Gupta, Palhinandan Rural Municipality, Nawalparasi
18. Resham Thapa, Bhumikasthan Municipality, Arghakhanchi
19. Arjun Kumar Kakshapati, Pyuthan Municipality, Pyuthan

Province 7
1. Umesh Bhatta, Ajayameru Rural Municipality, Dadeldhura
2. Kamal Gadsila, Bogatan Rural Municipality, Doti
3. Jaman Singh Dhami, Marma Rural Municipality, Darchula
4. Madan Badayak, Laljhadi Rural Municipality, Kanchanpur
5. Potilal Chaudhary, Belauri Municipality, Kanchanpur
6. Jhankar Saud, Ramaroshan Rural Municipality, Achham
7. Lok Bahadur Bohora, Mellekh Rural Municipality, Achham
8. Ran Bahadur Kunwar, Purchaudi Municipality, Baitadi
9. Lajuram Chaudhary, Kailari Rural Municipality, Kailali
10. Sher Bahadur Chaudhary, Bhajani Municipality, Kailali

Forum-Naya Shakti (8)
Province 1
1. Mahendra Prasad Yadav, Bhokraha Rural Municipality, Sunsari
2. Kailash Prasad Mandal, Jahada Rural Municipality, Morang

Province 5
1. Istiyak Ahamad Sah, Narainapur Rural Municipality, Banke
2. Keshav Nanda Baniya, Marchawari Rural Municipality, Rupandehi
3. Sanoj Kumar Yadav, Rohini Rural Municipality, Rupandehi
4. Bachhu Kewat, Gaidahawa Rural Municipality, Rupandehi
5. Chandra Bhushan Yadav, Kotahimai Rural Municipality, Rupandehi
6. Bajarangi Kurmi, Mayadevi Rural Municipality, Kapilbastu

Nepal Democratic Forum (6)
Province 1
1. Raghundandan Chaudhary, Barju Rural Municipality, Sunsari
2. Bed Gachhadar, Dubahi Municipality, Sunsari
3. Balchandra Majhi, Budhiganga Rural Municipality, Morang

Province 5
1. Radheshyam Chaudhary Tharu, Sarawal Rural Municipality, Nawalparasi
2. Jitendra Nath Shukla, Sammarimai Rural Municipality, Rupandehi

Province 7
1. Pradeep Kumar Chaudhary, Janaki Rural Municipality, Kailali

Rastriya Prajatantra Party (4)
Province 1
1. Anjar Alam, Kachankawal Rural Municipality, Jhapa
2. Rabindra Lingden, Haldibari Rural Municipality, Jhapa
3. Baburaja Shrestha, Gauriganj Rural Municipality, Jhapa

Province 5
1. Dhawal Shamsher Rana, Nepalgunj Sub-Metropolitan City, Banke

Rastriya Janamorcha (2)
Province 5
1. Amar Dhwaj Rana, Mallarani Rural Municipality, Pyuthan
2. Tilak GC, Jhimruk Rural Municipality, Pyuthan

Independent (3)
Province 5
1. Ahmad Khan, Suddhodan Rural Municipality, Kapilbastu
2. Rajat Pratap Sah, Krishna Nagar Municipality, Kapilbastu
3. Manmohan Chaudhary, Lumbini Sanskritik Municipality, Rupandehi

 


Published on July 11th, Tuesday, 2017 10:55 AM


Download Onlinekhabar App. Android click here & IOS click here . Keep in touch with us on Facebook, Twitter & YouTube.

Related News Oli extends Bangkok sojourn, will return on Thursday Under Paudel camp’s pressure, Deuba calls Congress Central Working Committee meeting Paudel demands Deuba dissolve Parliamentary Board, Cetral Executive Committee

No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Like This